Jedno z najczęściej zadawanych mi pytań to pytanie o to, jak przyśpieszyć działanie Adobe Lightroom Classic.
Zapewne są setki rzeczy, które mogą spowalniać Lightroom Classic, ale w tym poście i nowym filmie na YouTube pokażę ci kilka trików, które warto mieć na uwadze, jeśli chcesz by Twój Lightroom Classic, działała płynniej.
1. Optymalizuj katalog.
Może ta porada nie przyśpieszy drastycznie Twojego katalogu w Lightroom, ale warto raz na tydzień zrobić optymalizację katalogu, używając funkcji Optimize Catalog. Szczególnie ważne jest to w przypadku katalogów, do których dodajemy, a potem usuwamy dużo zdjęć. Ja np. używam jednego katalogu, w którym trzymam wszystkie zdjęcia, nad którymi obecnie pracuję lub będę pracował, co tydzień dodaję do niego zdjęcia ze ślubów, chrztów i sesji zdjęciowych. Po kilku dniach, gdy skończę nad nimi pracę, eksportuję całą sesję do nowego katalogu, po czym usuwam ją z katalogu roboczego. Taka optymalizacja katalogu raz w tygodniu jest więc dobrą praktyką zwiększającą porządek oraz prędkość działania katalogu.
2. Używaj Embeded & Sidecar podczas importu.
Podczas importu zdjęć wybierz opcję Embeded & Sidecar. Zaimportowane tak zdjęcia będą miały znacznik w lewym górnym rogu oznaczający, że do podglądu jest używane zdjęcie JPG zaszyte w pliku RAW. To znacząco przyśpieszy np. selekcję zdjęć w module Library. Pamiętaj, by selekcję zdjęć robić w module Library, bo w module Develop program nie używa podglądu zaszytego w RAWie, lecz sam generuje potrzebne podglądy z pliku RAW, co znacząco zwolni przechodzenie pomiędzy zdjęciami.
3. Używaj akceleracji przez kartę graficzną.
W ustawieniach w zakładce Preformance włącz opcję Use Graphics Processor i ustaw ją na Custom oraz zaznacz opcję Use GPU for Image Processing.
Pamiętaj, by na bieżąco aktualizować sterowniki karty graficznej ze strony producenta.
4. Używaj dysku SSD.
Cały katalog, jak i zdjęcia, które aktualnie obrabiasz, przechowuj na szybkim dysku SSD. Ja mam jeden dysk SSD, na którym trzymam katalog oraz pliki tymczasowe Cache Lightrooma a drugi dysk SSD mieści zdjecia, nad którymi obecnie pracuję.
5. Pamięć podręczna.
W ustawieniach zakładka Preformance zwiększ Camera Raw Cache Settings na 20 do 50 GB oraz zmień miejsce przechowywania plików na dysk SSD, jeśli masz taką możliwość lub na najszybszy posiadany dysk.
6. Automatycznie zapisywanie ustawień do plików XMP.
W ustawieniach katalogu, w zakładce Metadata upewnij się, że masz wyłączoną opcję Automatically write changes into XMP. Opcja ta powoduje, że Lightroom automatycznie zapisuje do pliku xmp każdą zmianę dokonaną w module Develop, co obciąża dysk oraz procesor spowalniając pracę programu. Ja używam plików xmp, które zawierają całą obróbkę i są zapisywane na dysku obok plików RAW, bo dają one dodatkowy backup procesu obróbki na wypadek uszkodzenia katalogu. Robię to kończąc danego dnia obróbkę, zaznaczając wszystkie obrobione tego dnia zdjęcia i klikając Ctrl+S co powoduje że Lightroom zapisuje te pliki xmp tylko raz i tylko do dziś obrobionych zdjęć.
7. Smart Previews.
W ustawieniach w zakładce Preformance włącz opcję Use Smart Previews instead of Originals for image editing. Aby ta funkcja działała, już po selekcji zdjęć wygeneruj pliki Smart Previews do zdjęć, które będziesz obrabiał. W ten sposób Lightroom będzie mógł używać tych mniejszych plików, jeśli będziesz obrabiał zdjęcia, co znacząco przyśpieszy jego działanie.
Jeśli np. zdjęcia obrabiasz z dysku zewnętrznego, który nie jest szybki albo nie chcesz mieć dysku podłączonego non stop do laptopa, to pliki Smart Previews pozwalają obrabiać zdjęcia bez podłączonego dysku ze zdjęciami. Zdjęcia będą miały podczas obróbki obniżoną rozdzielczość, ale Lightroom będzie działał szybciej i płynniej. Pamiętaj, by przed eksportem zdjęć z Lightrooma podłączyć dysk z oryginalnymi zdjęciami z powrotem do komputera.
8. Wykrywanie osób na zdjęciach.
W ustawieniach katalogu, w zakładce Metadata upewnij się, że masz wyłączoną opcję Automatically detect faces in all photos. Ta funkcja używa dużo mocy obliczeniowej procesowa, podczas gdy Lightroom stara się odnaleźć na zdjęciach twarze osób.
9. Nie trzymaj wszystkich zdjęć w jednym katalogu roboczym.
Nie ważne co mówi Adobe o tym, że Lightroom może mieć niezliczoną liczbę zdjęć w katalogu i działać płynnie, jeśli twój katalog będzie rósł to powyżej około 20 000 zdjęć, zauważysz spowolnienie. Lightroom będzie się dłużej uruchamiał, dłużej będzie trwał backup oraz ogólna praca w nim będzie wolniejsza. Ja proponuję mieć jeden katalog roboczy, w którym masz wszystkie zdjęcia do bieżącej obróbki, a po jej wykonaniu i eksporcie plików JPG dla klienta eksportuj całą sesję jako oddzielny katalog. W ten sposób będziesz miał porządek w głównym roboczym katalogu oraz zachowasz całą edycję zdjęć danej sesji w osobnym katalogu.
10. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo wolnego miejsca na dysku.
Praca ze zbyt małą ilością wolnego miejsca na dysku może spowodować niską wydajność programu. Upewnij się, że dysk, na którym znajduje się katalog programu Lightroom, podglądy i pliki obrazów, ma co najmniej 20% wolnego miejsca.
11. Używaj komputera z 12 GB pamięci RAM lub więcej.
Aby uzyskać najlepszą wydajność, zaleca się używanie lightrooma na komputerach z 12 GB pamięci RAM lub więcej. Korzystanie z zalecanej ilości pamięci RAM daje znaczące korzyści w wydajności, zwłaszcza podczas importowania i eksportowania zdjęć, przechodzenia między zdjęciami lub tworzenia obrazów HDR i panoram. Ja w swoim komputerze mam zainstalowane 32 GB pamięci RAM.
12. Wyłącz synchronizację zdjęć z chmurą podczas edycji.
Synchronizacja zdjęć wykorzystuje zasoby procesora i systemu do tworzenia podglądów i przesyłania/pobierania zdjęć z usługi Creative Cloud. Jeśli pracujesz na wolniejszym komputerze, to tymczasowo wstrzymaj synchronizację w programie Lightroom podczas importowania i edytowania obrazów na komputerze. Włącz synchronizację z chmurą w momencie, gdy nie pracujesz nad obróbką zdjęć w module Develop.
13. Zredukuj liczbę presetów.
Dodanie presetów do programu Lightroom (utworzonych przez Ciebie lub pobranych) może zmniejszyć wydajność, ponieważ moduł Develop generuje miniatury w panelu Nawigator dla każdego presetu. Jest to szczególnie zauważalne, gdy masz ponad 1000 presetów. Zmniejsz liczbę presetów w programie Lightroom tylko do tych, których używasz najczęściej, aby uniknąć tego typu spowolnienia.
14. Narzędzia Spot Removal, korekcje lokalne i panel historii edycji.
Narzędzia Spot Removal i korekcje lokalne nie są przeznaczone do setek poprawek. Jeśli obraz zawiera wiele (ponad 50) lokalnych korekt, rozważ użycie aplikacji do edycji opartej na pikselach, takiej jak Photoshop.
Jeśli masz wiele poprawek, sprawdź panel Historia. Panel Historia nie ma żadnych ograniczeń i nie jest usuwany, chyba że zrobisz to ręcznie. Jeśli tworzysz wiele lokalnych korekt lub używasz dużo narzędzia Spot Removal, to Twoja historia może być długa, co może spowolnić wydajność Lightroom jako całości.
Wyczyść panel Historia, klikając x po prawej stronie nagłówka panelu Historia.
15. Kolejność pracy w panelu Develop
Kolejność operacji w panelu Develop dla zwiększenia wydajności jest następująca:
- Spot healing.
- Korekcje geometryczne taie jak Lens Correction i Transform
- Globalne korekcje jak Ekspozycja i Balans Bieli. Te korekcje mogą być też wykonane jako pierwsze jeśli jest taka potrzeba.
- Lokalne korekcje takie jak Gradient Filter and Adjustment Brush.
- Na koniec narzędzia Noise Reduction i Sharpening.
Info: Użycie w pierwszym kroku narzędzia Spot healing zwiększa jego dokładność i precyzję.
Mam wielką nadzieję, że ten post i film były przydatne i dowiedziałeś się czegoś interesującego i twój Lightroom nabierze wiatru w żagle. Jeśli znasz jakieś triki przyśpieszające pracę w Lightroom podziel się nimi w komentarzu pod filmem na YouTube. Wybiorę kilka najciekawszych trików a osoby, które je napisały otrzymają moją paczkę czarno białych presetów do Lightroom „Life Will Go On”
Zapraszam serdecznie na mój kanał na YouTube gdzie znajdziesz dużo poradników dotyczących Adobe Lightroom, Skylum Luminar 4 oraz fotografii.
Napisz komentarz