Jeśli jesteś użytkownikiem Adobe Lightroom i nie zacząłeś jeszcze używać Smart Previews podczas swojego procesu edycji zdjęć, zdecydowanie powinieneś się im przyjrzeć, bo Smart Previews wprowadzone już w Lightroom 5, mogą naprawdę usprawnić edycję zdjęć i organizację pracy.
Smart Previews są szczególnie przydatne dla tych osób, które podróżują, przechowują swoje zdjęcia RAW na dyskach zewnętrznych lub po prostu chcą przyspieszyć edycję zdjęć w Adobe Lightroom.
Co to są Smart Previews w programie Lightroom?
Smart Preview w Lightroom to skompresowana, stratna kopia zdjęcia w postaci pliku DNG, która zajmuje ułamek rozmiaru oryginalnego zdjęcia i jest przechowywana wraz z katalogiem Lightroom. Plik ten na dłuższym boku ma tylko 2560 pikseli.
W przeciwieństwie do zwykłych podglądów generowanych w Adobe Lightroom, inteligentne podglądy są w pełni edytowalne w module Develop nawet wtedy, gdy oryginalny plik RAW znajduje się na odłączonym dysku zewnętrznym.
Po ponownym podłączeniu dysku zewnętrznego program Lightroom automatycznie zastosuje wprowadzone korekty na oryginalnych plikach, zachowując wszystkie zmiany.
Teraz podam Ci moje 5 powodów dlaczego warto używać Smart Previews?
1. Możesz edytować swoje zdjęcia bez oryginalnych plików RAW.
Pierwszą i najbardziej oczywistą zaletą jest to, że nie musisz mieć przy sobie swoich oryginalnych plików zdjęć, aby pracować nad nimi w Adobe Lightroom.
Jeśli często pracujesz na laptopie poza domem albo siedząc na kapie, to Smart Previews pozwala Ci edytować zdjęcia w module Develop, nawet gdy dysk zewnętrzny z wszystkimi Twoimi plikami jest odłączony. To sprawia, że nie musisz zabierać ze sobą dysku zewnętrznego, gdy chcesz nad zdjęciami popracować poza domem oraz nie musisz martwić się żadnymi kablami podłączonymi do laptopa, gdy siedzisz na kanapie i obrabiasz zdjęcia.
2. Smart Previews znacznie poprawiają wydajność programu Lightroom.
Uważasz, że Twój Lightroom jest wolny? Z pewnością nie jest to najszybszy program, a każda poprawa szybkości może mieć ogromne znaczenie dla szybkości pracy.
Edycja mniejszych, lżejszych Smart Previews zamiast pełnowymiarowych plików RAW może znacznie przyspieszyć działanie Lightrooma.
Kiedy Smart Previews pojawiły się w Lightroom, fotografowie natychmiast zauważyli różnicę szybkości edycji zdjęć na samych podglądach Smart Previews. Celowo odłączali podłączone zewnętrzne dyski twarde lub tymczasowo zmieniali nazwę folderu ze zdjęciami, aby Lightroom nie miał dostępu do oryginalnych plików RAW, dzięki temu edytowali zdjęcia za pomocą wyłącznie Smart Previews. Na koniec dnia ponownie podłączali swoje dyski zewnętrzne, aby zsynchronizować wszystkie dokonane zmiany.
Kiedy Adobe to zauważyło, dodało opcję edycji tylko za pomocą Smart Previews — nawet jeśli oryginały są nadal dostępne na lokalnym lub zewnętrznym dysku twardym.
Teraz możesz po prostu powiedzieć Lightroomowi, aby używał Smart Previews zamiast oryginałów w celu zwiększenia wydajności. Nie musisz odłączać dysku twardego ani zmieniać nazwy folderu z oryginalnymi zdjęciami.
3. Możesz mieć zawsze ze sobą CAŁY katalog.
Większość fotografów robi i przechowuje bardzo dużo zdjęć. Tak wiele, że w dawnych czasach często musieliśmy mieć wiele dysków zewnętrznych do ich przechowywania.
Na przykład 500 zdjęć RAW z aparatu może z łatwością zająć ~14 GB miejsca na dysku, a jeśli macie duże matryce to nawet wiele więcej.
Pliki Smart Preview dla tych samych zdjęć zajmą tylko ~430 MB.
Bibliotekę 40 000 obrazów można skompresować do zaledwie 34 GB. To zdecydowanie jedna z najbardziej imponujących funkcji Smart Previews!
Ponieważ Smart Preview mają 2560 pikseli na najdłuższej krawędzi, są wystarczająco duże dla większości zastosowań internetowych. Spokojnie można taki obrobiony Smart Preview wyeksportować i przesłać na Instagram, Facebooka lub własną stronę internetową.
W rzeczywistości, jeśli wyeksportujesz zdjęcie, które nie będzie większe niż Smart Preview, czyli 2560 pikseli na dłuższym boku, jakoś pliku będzie taka sama, jakbyś wyeksportował to zdjęcie z oryginalnego pliku RAW.
4. Zapewnia kopie zapasowe obrazów w niskiej rozdzielczości.
Oczywiście nie powinieneś używać Smart Previews jako podstawowej kopii zapasowej — ale gdyby coś się stało i straciłbyś pliki RAW oraz ich kopię zapasową to nadal miałbyś mniejsze, nadające się do użytku kopie zdjęć w Smart Previews.
Jasne, nie jest to idealne rozwiązanie i zdecydowanie nie polecam tworzenia inteligentnych podglądów w tym celu, ale dobrze jest wiedzieć, że nie stracisz całkowicie zdjęć, jeśli inne kopie zapasowe zawiodą.
Pamiętaj, aby zawsze mieć zrobiony backup wszystkich plików RAW z aparatu, najlepiej w dwóch miejscach.
5. Edycja zdjeć na telefonie lub tablecie przy wykorzystaniu Smart Previews.
Jeśli używasz Adobe Photoshop Lightroom na urządzeniu mobilnym, Smart Previews mogą stać się naprawdę przydatne. Zwłaszcza w przypadku, gdy połączenie internetowe nie jest najlepsze albo całkowicie nie masz połączenia z internetem, na przykład podczas podróży zagranicznych.
Zamiast przesyłać duże pliki RAW do telefonu z chmury, Lightroom Mobile pobierze pliki Smart Previews, a następnie automatycznie zsynchronizuje wszystkie wprowadzone zmiany.
Ponadto Lightroom Mobile nie ma problemu z synchronizacją zdjęć na różnych urządzeniach za pośrednictwem chmury Creative Cloud.
Jeśli więc przebywasz w miejscach, w których internet nie jest dostępny lub działa wolno, korzystanie z inteligentnych podglądów Smart Previews pozwoli pracować Ci bez problemów.
Aby móc korzystać z przesyłania zdjęć pomiędzy urządzeniami przez chmurę Adobe, musisz mieć wykupiony abonament Creative Cloud.
Teraz przejdźmy od słów do czynów, czyli pokażę ci, co i jak zrobić, by skorzystać ze Smart Previews w Lightroom.
Jak tworzyć inteligentne podglądy w Lightroom.
Jeśli dodajesz nowe zdjęcia do katalogu Lightroom, najłatwiejszym sposobem utworzenia Smart Previews jest zaznaczenie opcji „Build Smart Previews” podczas importu.
W przypadku zdjęć, które są już w Twoim katalogu, wybierz zdjęcia, dla których chcesz utworzyć Smart Previews, a następnie przejdź do menu Library i wybierz „Previews”, a potem „Build Smart Previews”.
W przypadku pojedynczych obrazów należy kliknąć pole „Original Photo” tuż pod histogramem. Gdy to zrobisz, pojawi się okno dialogowe z pytaniem, czy chcesz utworzyć inteligentny podgląd.
Jeśli tworzysz wiele podglądów Smart Previews naraz, to ich utworzenie może zająć trochę czasu.
Jednak po utworzeniu Smart Previews można je edytować, zmieniać metadane, eksportować zdjęcia do wielkości 2560 pikseli na dłuższym boku a wszystko to nawet bez posiadania dostępu do oryginalnych plików RAW, które mogą być w archiwum na dysku zewnętrznym.
Zarządzanie Smart Previews
Gdy masz już wygenerowane Smart Previews, zazwyczaj nie musisz nic więcej robić.
Jeśli jednak stwierdzisz, że w laptopie brakuje miejsca na dysku, możesz zarówno sprawdzić, ile miejsca zajmują Smart Previews, jak i usunąć je, jeśli chcesz.
Aby sprawdzić, ile miejsca zajmują Smart Previews, przejdź do Catalog Settings > File Handling. Tam zobaczysz bieżące podsumowanie, ile miejsca zajmuje pamięć podręczna Smart Preview. Możesz też kliknąć pole „Original Photo” tuż pod histogramem, by zobaczyć, ile masz wygenerowanych podglądów Smart Previews oraz ile miejsca zajmują. W tym też oknie możesz usunąć Smart Previews z tego pojedynczego zdjęcia.
Jeśli chcesz zmniejszyć miejsce zajmowane przez Smart Previews, najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie ich z obrazów, nad którymi już nie pracujesz. Zaznacz zdjęcia, z których chcesz usunąć podglądy Smart Previews, a potem w menu programu wybierz Library, potem wybierz Previews i kliknij Discard Smart Previews.
Jak powiedzieć Lightroomowi, aby używał Smart Previews podczas edycji zdjęć.
Jak wspomniałem wcześniej, możesz ustawić Lightroom tak, aby działał z plikami Smart Previews, nawet jeśli oryginały są nadal dostępne (Twój zewnętrzny dysk twardy ze zdjęciami jest nadal podłączony).
Aby to zrobić, przejdź do preferencji, klikając menu Edit, potem kliknij Preferences, a następnie wybierz kartę „Performance”. W sekcji Develop zaznacz Use Smart Previews Instead Of Originals For Image Editing
Następnie musisz ponownie uruchomić Lightroom i gotowe.
Końcowe przemyślenia.
Istnieją też pewne ograniczenia, o których myślę, warto wspomnieć.
Nie możesz eksportować Smart Previews do Photoshopa ani wtyczek. W tym celu potrzebujesz dostępu do oryginalnego pliku.
Dla dokładnego wyostrzania i innych szczegółowych prac, takich jak redukcja szumów, podgląd 1:1 w Smart Preview nie jest tak szczegółowy co podgląd 1: 1 w oryginalnym nieskompresowanym pliku RAW. Po ponownym uzyskaniu dostępu do oryginalnego pliku sprawdź, czy te korekty wyglądają tak, jak chciałeś.
Wypróbuj podglądy Smart Previews i zobacz sam czy widzisz różnicę w szybkości działania programu podczas edycji zdjęć. Jak już sprawdzisz, to daj mi znać w komentarzu, co myślisz.
Mam wielką nadzieję, że ten film i post były przydatne i dowiedziałeś się czegoś, co przełoży się na Twoją sprawniejszą edycję zdjęć w Lightroom. Będzie mi miło, jak udostępnisz ten film, dasz łapkę w górę i napiszesz komentarz, pomoże mi to w rozwoju tego kanału i dotarciu do nowych widzów.
Jeśli jeszcze nie subskrybujesz kanału YouTube, to warto uczynić to, właśnie teraz klikając przycisk, subskrybuj, by nie przegapić kolejnych ciekawych filmów na moim kanale.
Do zobaczenia w kolejnym filmie.
Cześć.
Pobierz darmowe narzędzia do edycji, presety i profile do Lightroom
PRESETY LIGHTROOM
Zapraszam serdecznie na mój kanał na YouTube gdzie znajdziesz dużo poradników dotyczących Adobe Lightroom, Skylum Luminar 4 oraz fotografii.
Mój kanał na YouTube
Napisz komentarz