Korzystam z Adobe Photoshop Lightroom od 2006 roku, kiedy to pojawiła się wersja beta Lightrooma 1, a kiedy używasz oprogramowania do edycji zdjęć tak dużo, jak ja, zawsze szukasz wskazówek i skrótów, które ułatwią ci życie i pozwolą na jak najlepsze wykorzystanie programu. Dziś omówię 10 ukrytych funkcji, których używam podczas edycji w Lightroom Classic CC.
1. Automatyczna maska.
Auto Mask to fantastyczna funkcja, jeśli chcesz być bardzo wybiórczy w miejscu, w którym chcesz wprowadzić jakieś zmiany. Włącza się ją w narzędziu pędzla tuż pod suwakami dostosowującymi rozmiar pędzla. Kiedy korzystam z funkcji Auto Mask, zawsze upewniam się, że pole „Show Selected Mask Overlay” zostało zaznaczone pod zdjęciem. To sprawia, że znacznie łatwiej jest zobaczyć maskę zaznaczonego obszaru.
2. Selektywna zmiana koloru.
Zasadniczo, gdy chcesz zmienić kolor elementu na obrazie, możesz użyć suwaków Hue w panelu HSL, ale istnieje ograniczenie, o ile dany kolor można zmienić.
Powiedzmy, że chcesz całkowicie zmienić kolor elementu? Tak jak wcześniej, użyj maski automatycznej w narzędziu Pędzel, aby wybrać obszar, w którym chcesz zmienić kolor albo zastosuj maskę tylko do danego koloru. Następnie zmniejszam saturation do końca, a także dostosowuję ekspozycję, aby była nieco jaśniejsza i bardziej widoczna. Gdy moduł Pędzel jest nadal otwarty, na dole zobaczysz małe prostokątne pudełko z X w środku a obok napis Color. Kliknij to, a będziesz mógł wybrać kolor, który chcesz dodać do zaznaczenia. Przesuwając zakraplacz i zmieniając krycie wybranego koloru, na Twoim obrazie pojawi się zupełnie nowy kolor.
3. Zmiana koloru maski.
Za każdym razem, gdy korzystasz z lokalnego narzędzia dostosowywania w programie Lightroom, takiego jak graduated filter czy adjustment brush możesz włączyć opcję, by widzieć maskę ‘Show selected mask overlay’ To tylko kolorowa maska, która pomaga wizualnie zobaczyć, gdzie stosowane są lokalne ustawienia.
Czy wiesz, że możesz zmienić kolor maski, dostosowując ją do własnych upodobań? Aby przełączać kolory maski, najpierw zaznacz opcję ‘Show selected mask overlay’ u dołu okna. Następnie wystarczy użyć skrótu klawiaturowego „Shift+O”, aby zmienić kolor maski.
Możesz wybrać kolor maski: czerwony, zielony, biały lub czarny.
4. Match total exposures – Dostosuj ekspozycje.
Jeśli pracuję z wieloma zdjęciami i pochodzą one z tej samej sekwencji, a ekspozycje różnią się od siebie, bo na przykład zmieniłem w międzyczasie ekspozycję lub ktoś fotografuję w trybie półautomatycznym, lub auto, ale chce, aby ekspozycje były spójne na wszystkich zdjęciach, to klikam zdjęcie z ekspozycją, którą lubię i otwieram go w module Develop, zjeżdżam do taśmy filmowej u dołu i wybieram inne zdjęcia z sekwencji. Następnie wybieram “Settings” > “Match Tonal Exposures”. Teraz automatycznie inne obrazy dopasują się ekspozycją do oryginalnego obrazu.
5. Resetowanie ustawień panelu edycji.
Jedna z częściej używanych funkcji alt podczas obróbki. Podczas edycji zdjęcia często zachodzi potrzeba zresetowania panelu w Lightroom’ie, a wykonanie tego ręcznie może zająć kilka chwil. Po prostu wciśnij alt i zobaczysz jak nazwa panelu, zmienia się w przycisk zerowania ustawień. Jedno kliknięcie i sprawa załatwiona.
6. Precyzyjne dostrajanie krzywych.
Trik dla tych, co korzystają z panelu krzywych w Lightroomie. Zapewne nie raz denerwowaliście się starając precyzyjnie ustawić krzywą w Lightroomie w tak małym okienku. Przytrzymanie ALT (Option key na Macu) podczas przesuwania krzywej obniża czułość myszy, dzięki czemu można wykonywać bardziej precyzyjne ruchy w panelu krzywych.
7. Szybko wizualizuj przepalone miejsca zdjęcia.
To jest bardzo przydatny trik. Prześwietlenia to takie obszary zdjęcia, w których nie ma żadnych informacji, jest tylko biała plama. Jeśli zmieniamy parametry zdjęcia gołym okiem trudno zobaczyć, w którym momencie np. podczas zmiany ekspozycji tracimy dane w jakiejś partii zdjęcia. Przytrzymując ALT (Option key na Macu) podczas używania suwaków Exposure, Highlights lub Whites w panelu Basic pokazuje Ci się wizualnie, które części zdjęcia stają się prześwietlone. To samo tyczy się suwaków Shadows, Blacks i Dehaze, tylko w ich przypadku zobaczysz części zdjęcia, które stają się czystą czernią bez żadnych danych.
8. Bądź kreatywny podczas kadrowania zdjęcia.
Prawdopodobnie wiesz, że możesz przejść do trybu kadrowania, naciskając R na klawiaturze w module Develop. Jednak możesz nie wiedzieć o różnych liniach kadrowania, które możesz umieścić na obrazie podczas jego kadrowania.
Po przejściu do trybu kadrowania wciśnij O na klawiaturze, aby przełączać różne opcje linie pomocnicze kadrowania. Te linie mogą oferować świetne pomysły na kreatywne kadrowanie zdjęć.
9. Rysuj proste linie w Lightroom Classic.
Tak to prawda: Lightroom CC Classic pozwala rysować perfekcyjnie proste linnie. Po prostu przytrzymaj klawisz SHIFT, jeśli korzystasz z Adjustment Brush lub Spot Removal i przeciągnij lewo/prawo, lub góra/dół a narysujesz prostą linię. Możesz też, trzymając SHIFT kliknąć jeden punkt, a potem drugi na zdjęciu a powstanie między nimi prosta linia.
10. Precyzyjne wyostrzanie zdjęcia.
Zapewne niejednokrotnie korzystaliście z narzędzia wyostrzenia w Lightroom’ie.
Gdy przytrzymasz klawisz ALT (Option key na Macu) i przesuniesz suwak Amount, zdjęcie zostanie wyświetlone w kolorze czarno-białym, aby lepiej ocenić efekt wyostrzania.
Jeśli przytrzymasz klawisz ALT (Option key na Macu) i przesuniesz suwak Radius, obszary dotknięte przez wyostrzanie zostaną wyświetlone w kolorze białym na szarym tle.
Po przytrzymaniu klawisza ALT (Option key na Macu) i przesunięciu suwaka Detail obszary dotknięte przez wyostrzanie są również wyświetlane w kolorze białym na szarym tle.
Użycie suwaków wyostrzania zawsze robi zmiany globalnie. Oznacza to, że ostrość zostanie zastosowana do całego zdjęcia, czego nie lubię robić, jeśli jest na zdjęciu np. czyste niebo, gładka woda lub chmury. Nie chcę dodawać żadnej ostrości w tych obszarach, ponieważ zaczyna wyglądać to, jak szum i ziarno. Pod suwakami wyostrzania znajduje się funkcja maskowania, ale jeśli klikniesz i przeciągniesz ten suwak, bardzo trudno jest zobaczyć, co on robi. Przytrzymując klawisz ALT (Option key na Macu), następnie przesuwając suwak, zobaczysz, na które obszary wpłynie ostrość. Obszary w kolorze czarnym to obszary, które nie będą miały na nich żadnej ostrości zastosowanej.
Z tą wiedzą wyostrzanie staje się o wiele łatwiejsze i dokładniejsze.
Lightroom ma jeszcze mnóstwo ukrytych sekretów i jeśli spodobał Ci się ten post i chcesz poznać więcej trików to może napiszę kolejny post z innymi trikami dla Lightrooma. Daj znać w komentarzu. Jeśli chcesz podzielić się swoimi trikami lub masz jakieś uwagi, lub pytania, to śmiało pisz w komentarzu.
Zapraszam też na mój instagram: @slowikinspiruje
▼▼▼ Szukasz pomocy z Lightroom / Luminar, inspiracji w fotografii? Zobacz mój kanał na YouTube ▼▼▼
https://www.youtube.com/pawelslowikfoto
Napisz komentarz